Alaturbi

Alaturbi nedir bilir misiniz? Eski bir Trabzon, daha da doğrusu Akçaabat geleneği… Temmuzun altısı deniz bayramı olarak kutlanırmış orada…. Ve alaturbi olarak bilinen bu günde herkes denize girermiş şifa niyetine… Bu temmuz ayı bitmeden bu ritüeli anlattığım eski bir yazıyı paylaşayım istedim.. Şifa arayanlara bir yöntem olsun…

Küçük bir hatırlatma niyetine… 

 

ŞİFA NİYETİNE DENİZ

İngiltere Motor Boat & Yachting için kaleme aldığı yazısını okuduğumuzda bütün ekibin ilgisini çekmişti Rob Platt’in öyküsü… Kendisi de bir MS hastası olan Rob ve eşi Ros kızlarının hastalık haberiyle sarsılmış ardından birlikte seyahat ettikleri arkadaşlarının korsanlar tarafından kaçırılıp öldürüldüğü haberiyle yıkılmışlardı.

Bütün tatsızlıklara rağmen tekneleri Tristan’la Ege’ye geldiler ve bir süredir de burada yaşıyorlar.

Selimiye’de biraraya geldiğimiz Rob sağlıklı ve mutlu görünüyor. Belli ki yazısında da bahsettiği gibi bu sular ona “iyi” gelmiş.

 

Robb’un yazısını okurken aklıma anneannemin anlattığı eski bir Trabzon geleneği geldi. Temmuz’un altısı deniz bayramı olarak kutlanırmış Akçaabat’ta. Alaturbi olarak da bilinen bu günde şifa diye herkes denize girermiş. Yüzme bilmeyenler de denizden taşınan sularla yıkanırmış. Hastalar kayıklara bindirilip denize çıkarılırmış. Bazı kaynaklar “en az üç en çok yedi dereağzı dolaşmak pek çok derde derman olur” diye yazıyor.

 

Benim aile büyüklerinden duyduğum hikaye şöyle devam ediyor:

“Kayığa binilir, yedi dereağzından bir testiyle su alınır, bu su yedi gün hastaya içirilir kalanıyla da yıkanılır. Saralılar, sinir hastaları, sihir, büyü yapılmış olanlar (günümüzün depresyon vakaları) yüzme biliyorsa denize atılır ki kendine gelsin…”

 

Araştırmalar önümüzdeki 10 yılda depresyonun yüzde 50 artacağını söylüyor. Çağımızın hastalığı depresyonun tedavisi için birçok bilimsel yöntem var ama ben size eski usulleri öneriyorum:

Tekneye atlayın, yedi dere aşın…

 

Selcen Tanınmış (2011 MotorBoat&Yachting)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s